Jak jsme s Ebbičkou secvičili aport

Jak jsem s Ebbičkou secvičili aport

Úvod

Vzhledem k tomu kolik lidí má se svými pejsky problémy s aportem jsem se rozhodla sepsat ,,Jak jsem s Ebbičkou secvičili aport". Zde uvedený nácvik aportu je řešen shapingem za pomocí klikru. Shapingem se rozumí druh výcviku, kde pes nabízí chovaní a my pomocí odměn postupně tvarujeme jeho nabízené chování do finální podoby předem určeného cviku. Tento návod na aport je vhodný především pro ty psy, kteří jsou již ochotní své chování nabízet.

Nácvik aportu jsme si rozdělily do několika fází.

Nácvik

FÁZE 1: První fází nácviku je držení aportu před psovodem.

Psovod drží aport před sedícím psem. V prvopočátku klikáme a odměňujeme za podívání se psem na aport, za dotek čumáku, později jen za otevření tlamy, malé uchopení do tlamy, poté odměňujeme za položení aportu do tlamy - aport přidržujeme, dále aport položíme do tlamy celou váhou aportu - odstraníme přidržování rukou. Postupně prodlužujeme dobu držení aportu v tlamě. Dále zvyšujeme kritérium pevného držení aportu, tím, že se jen lehce dotkneme prsty, dotýkáme se celou rukou aportu a pes stále drží. Pokaždé pes pouští na kliknutí, pokud jsme si jisti, že pes drží aport pevně s výdrží můžeme přidat povel pusť.

Při nácviku necháváme psa aby si aport bral do tlamy sám, žádným způsobem mu nepomáháme. V první fázi by si měl pes zafixovat pozici v sedě před psovodem.

FÁZE 2: Zvedání aportu ze země.

Další fází je zvedání aportu ze země.  Pes si bere stále aport do tlamy sám. My postupně snižujeme výšku, ze které je pes schopný si od nás aport vzít a vrátit se do výchozí pozice sedni.  Pes pohybuje jen hlavou. Snižujeme výšku. Je možné, že pes při nízkém podávání aportu si začne lehat, čekáme dokud se nevrátí do výchozí pozice sedni. Pokud není schopen se sám navrátit do výchozí pozice sedni, vrátíme se o krok zpět. Postupně snižujeme výšku až nakonec aport položíme před sebe na zem.

Na konci této fáze je pes schopný zvedat aport ze země a navrátit se do výchozí pozice sedni před psovodem.

FÁZE 3: Nošení aportu.

Další fází je nošení aportu. Aport si necháme odebrat psem a ustoupíme o krok, dva dozadu. Díky  zafixované pozici v sedě před psovodem by si měl pes přisedávat sám. Pokud nám toto chování sám nenabízí, málo jsme procvičili držení aportu před psovodem, tudíž se musíme vrátit k fázi 1, a pozici upevnit stálým procvičováním. Poté postupně přidáváme úkroky dozadu. Pes předsedává těsně před psovoda. Později prodlužujeme vzdálenost nošení. Pokud nám to fyzička dovolí ustupujeme od psa rychleji, klušeme. Nakonec pes ochotně nosí aport i v klusu.

FÁZE 4: Nošení a zvedání aportu.

Nyní spojíme předchozí fáze. Nejprve natrénujeme jen jeden směr přinášení a to směrem ke mně. Psa odložíme v pozici sedni, položíme před něj aport, postavíme se od psa 3-4m a přivoláváme psa na Aport. Nyní přidáváme povel Aport. Pes se ihned rozebíhá, zvedá aport a předsedá. Vzdálenosti postupně prodlužujeme. Aport má téměř finální podobu.

FÁZE 5: Celé aportování

Fáze 5 je poslední fáze, kdy psa vysíláme z pozice od nohy. Pes vybíhá, zvedá aport a předsedá. Odebíráme psovi aport a psa přivoláme k noze.

Nejčastější problémy

PŘEKUSOVÁNÍ:

Překusování je jeden z nejčastějších problémů. Překusování řešíme již v první fázi tréninku. Při nácviku držení aportu odklikáváme a odměňujeme chvíle kdy pes nepřekusuje. Zpočátku to mohou být jen opravdu momentky, které musíme správně a rychle vystihnou. Maličkaté chvilky později prodlužujeme.

PŘEBÍHÁNÍ APORTU:

Pes vybíhá rychle a není schopen před zvednutím aportu zabrzdit, aport přebíhá. Jedno z možných řešení je házení aportu ke zdi, nebo jakékoli zábraně, kde je pes těsně před zvednutím aportu donucen přibrzdit aby nenarazil do překážky. Je potřeba trénovat častěji, později se pes naučí odhadnout vzdálenosti sám.

RYCHLOST:

Zde asi nedokážu pomoci každému, protože každý pes je jiný. Ebbičce strašně pomáhá, když povel vyslovuji pozitivně a s nadšením. Zrychluje ji, když ji během cviku, už při vybíhání chválím. Také ji v rychlosti pomohlo to, že těsně před zvednutím aportu, jsem začala couvat, odbíhat ale stále jsem byla čelem k ní.

 

Doufám, že tento návod alespoň někomu napoví, přejeme hodně úspěchů v nácviku :o)